Nosenie detí v lete

Nosenie detí v lete


Leto nám začalo už aj oficiálne a opäť nám začínajú vysoké teploty a horúce letné dni. Je vám v šatke či nosiči už horúco a rozmýšľate, že sa v lete prestanete nosiť? Alebo len čakáte bábätko a rozmýšľate, že nosiť teda kvôli horúčavám nebudete a skúsite to až na jeseň?
Mám pre vás dobrú správu - nosiť sa dá aj v lete a celkom príjemne smiley V tomto článku sa dočítate tipy ako na to, aby ste sa ani počas horúcich letných dní so svojím bábätkom v šatke / nosiči "neuvarili".

Ak patríte do prvej skupiny, a teda, že svoje bábätko už nosíte a len čo začali teplejšie dni, už to bolo pre Vás nepríjemné, tu sú rady pre vás:

 • Šatka: Ak nosíte v šatke, treba si uvedomiť, že aj výber šatky je veľmi dôležitý. Napríklad nosenie v hrubšej bavlnenej šatke a tenšej ľanovej šatke môže byť diametrálne odlišné a ak by ste si nevyskúšali tú ľanovú šatku, neverili by ste, že aj nosenie v lete môže byť celkom fajn. Akú šatku teda vybrať na leto? Pri výbere pevnej šatky je naj siahať po prímesových šatkách. Na leto vyberajte šatky obsahujúce prímes, ktorá má termoregulačné vlastnosti, odvádza vlhkosť, chladí. Preto vyberajte ľanové šatky, hodvábne šatky, konopné šatky či bambusové šatky.
 • Úväz: aj voľba úväzu, ktorý budete viazať urobí veľa. Niektoré úväzy totiž viac vetrajú ako iné. Na leto teda vyskúšajte napríklad úväz Dvojitý kríž, Jednoduchý kríž s RS krúžkom (alebo aj bez), Klokan, Batoh, Rebozo. Na kratšie poponášanie je fajn využiť aj ring sling smiley
 • Nosič: aj pri výbere nosiča sa už dá myslieť na leto a voliť buď šatkový nosič (ktorého šatka bude spĺňať kritéria vyššie) alebo siahnuť po nosiči, ktorá má na chrbtovej opierke sieťku. Nebojte sa, to neznamená, že keď sa ochladí, budete musieť kupovať iný. Tieto nosiče fungujú tak, že počas horúcich letných dní časť látky/šatky odzipsujete, vyrolujete a ostane len sieťka, cez ktorú sa chrbátik dieťatka pekne vetrá. No a keď sa ochladí, vyrolovanú časť len dáte dole, zazipsujete a nosíte sa ďalej.
 • Oblečenie: voľte vhodné oblečenie pre seba aj svoje bábätko. Môžete siahnuť po funkčnom oblečení, napríklad z hodvábu, bambusu, outlastu či tenkej merino vlny. Bábätko veľmi neobliekajte, úplne mu postačí plienka a body/tričko. Ak by ste sa veľmi potili v hornej časti (v prípade, že máte väčší výstrih), môžete dať bábätku pod hlávku tenkú plienku alebo ešte lepšie trojhránok, ktorý nie je taký veľký, ale zabezpečí bábätku pod hlávkou pocit sucha. Na hlávku mu nezabudnite dať nejaký ľahký klobúčik - myslite na to, že slúži len na tienenie a ochranu pred slnkom. Snažte sa preto vybrať čo najvzdušnejší; cez hlavu totižto uniká až 60% tepla!
 • Osvieženie: skúste si zobrať vodu do malej fľaštičky s rozprašovačom a keď vám bude horúco, môžete sa osviežiť kvapkami vody.
 • Potenie: neočakávajte, že keď aplikujete tipy vyššie, nebudete sa s bábätkom vôbec potiť. Budete. Počas horúcich letných dní sa proste budete potiť už nech máte oblečené čokoľvek a už nech čokoľvek robíte, aj keď nebudete nosiť. ALE! treba myslieť na to, že potenie je normálna fyziologická reakcia tela - potením sa telo ochladzuje. Skúste sa preto na to nepozerať negatívne, ale prijať to pozitívne - Vaše telo (a telíčko Vášho bábätka) funguje správne, presne tak ako má. Počítajte s tým a ak idete na dlhšie, pribaľte bábätku 1-2 body / tričká, aby ste ho mohli prezliecť keď bude spotené. Každopádne pri využití týchto tipov vám bude pri nosení oveľa príjemnejšie.


Ak patríte do kategórie tehotných žien, ktoré nosenie malého bábätka čoskoro čaká, chcem Vás povzbudiť, že môžete nosiť od narodenia aj keď Vaše bábätko bude letné. 

 • Vyberte si uvážlivo svoju nosiacu pomôcku. Ak sa Vám bábätko narodí teraz v lete, ideálna bude prímesová šatka. Vo všeobecnosti je šatka tou naj nosiacou pomôckou pre najmenšie bábätká - najlepšie sa prispôsobí ich malému telíčku a nikde nič netlačí. Určite sa však vyhnite elastickej šatke - jednak Vám vydrží krátko (jedine pri predčasniatkach sa využije celkom dlho) a jednak by ste sa v nej v lete "uvarili" keďže jej materiál je nepriedušný a elastickú šatku treba viazať trojvrstvovo, čo znamená, že v takýchto šatkách je riadne teplo ešte len keď leto začína, nieto ešte počas horúcich letných dní. Vyberte si buď tenučkú bavlnenú šatku (áno, aj v niektorých čisto bavlnených to môže byť v pohode, závisí od konkrétnej šatky. Navyše, čistá bavlna nevyžaduje žiadnu špeciálnu starostlivosť. Ak si nie ste istá výberom, pokojne mi napíšte na info@nosimevsatke.sk a ja Vám rada poradím) alebo sa poobzerajte po bambusovej šatke alebo hodvábnej šatke. Ľan a konopa sú síce skvelé prímesi, avšak pre začiatočníkov vo viazaní a pre najmenšie bábätká väčšina z nich nie je práve najpríjemnejšia - ako nové sú pomerne tuhé a drsnejšie a treba ich najprv "zanosiť", aby boli príjemné a mäkučké. Správne zvolený ring sling by mohol byť tiež fajn, ale treba myslieť na to, že je na poponášanie, nie na dlhšie nosenie keďže záťaž je na jednu stranu tela a nie rovnomerne. Ale k šatke na rýchle presuny či poponášania je to tiež veľmi fajn voľba. Ak ste v celej ponuke nosiacich pomôcok stratení, pokojne mi kedykoľvek píšte na info@nosimevsatke.sk, ja Vám veľmi rada poradím.
 • Úväz: ako začiatočník vo viazaní budete pravdepodobne začínať základným úväzom pre pevnú šatku, ktorým je Kríž s kapsou dnu. Ak ste už ale predtým nosili alebo si trúfate, môžete tiež vyskúšať úväz Klokan či úväz Dvojitý kríž, ktoré sú vzdušnejšie.

Aplikujte takisto tipy, ktoré sú napísané vyššie a verím, že Vám nosenie bude príjemné aj v lete smiley 

Nakoniec netreba zabúdať na všeobecné odporúčania, ktoré je fajn dodržiavať počas horúcich dní nech už robíte čokoľvek, teda aj keď nosíte svoje bábätko. Predpokladám, že toto už poznáte, ale nech to máme všetko pekne pohromade, zopakujme si to (veď opakovanie je matka múdrosti laugh):

 • Čas: pokiaľ to nie je nevyhnutné skúste sa vyhnúť prechádzkam cez obed kedy slnko najviac pripeká a radšej si ich naplánujte na ráno alebo večer
 • Tieň: je mi jasné, že toto nie je vždy možné, ale ak sa dá, prechádzajte sa radšej po tieni kde je príjemnejšie 
 • Ochrana: nezabúdajte sa pred slniečkom chrániť - je naozaj riadne silné. A nie len svoju pokožku, ale aj pokožku bábätka. Ak nemáte radi chémiu a chcete sa jej vyhnúť, je už aj veľa prírodných alternatív.
 • Hlava: používajte aj nejakú pokrývku hlavy - Vy aj bábätko. Ak máte veľmi široký klobúk, možnože ním budete tieniť aj svoje bábätko a teoreticky by ono nemuselo mať na hlávke nič. Ak to tak nie je, nezabúdajte dať aj bábätku niečo na hlávku - ideálne ľahký klobúčik alebo tenučkú priedušnú čiapku, ktorá ho nebude príliš zohrievať a bude ho pred slnkom chrániť. Nezabúdajte, že práve cez hlavu uniká veľa tepla, takže ozaj len niečo ľahučké.
 • Slnečník: áno, aj toto sa dá využiť. Vezmite si na prechádzku slnečník alebo dáždnik, ktorý využijete ako slnečník a nemusíte mať na hlavách nič.
 • Hydratácia: veľmi dôležitá súčasť horúcich letných dní. Pite dostatok tekutín (vodu si berte aj so sebou ak niekam idete) a takisto aj Vaše bábätko by malo byť dostatočne hydratované. Ak dojčíte, dojčite svoje bábätko toľko koľko potrebuje - s najväčšou pravdepodobnosťou to bude o dosť častejšie ako počas chladných dní, ale je to úplne normálne, doprajte mu to. Dojčiť predsa môžete aj za pochodu v šatke či nosiči - a ešte to bude aj nenápadné.                                                              
 • Kontrola: dieťatko kontrolujte, prehriate môže byť nebezpečné


Verím, že si užijete aj nosenie v lete. Ja som nosila počas štyroch liet a teraz tiež ešte občas nosím môjho 2,5 ročného (už skôr len príležitostného) nosenčeka. Mám vyskúšané počas leta nosenie v rôznych nosičoch, v rôznych šatkách aj ring slingoch, tak snáď Vám tento článok, do ktorého som vložila aj moje osobné skúsenosti, pomôže a budete si to užívať aspoň tak ako som si to užívala ja s mojimi deťmi.

Prajem vám všetkým krásne prenosené leto, na ktoré budete mať aj vďaka noseniu len tie najkrašie spomienky heart

Petra