PRÍMESI alebo Z čoho vzniká šatka

PRÍMESI alebo Z čoho vzniká šatka na nosenie detí Šatky na nosenie detí sú špeciálne tkané a tkajú sa z rôznych priadzí. V tomto článku Vám predstavím najčastejšie priadze, s ktorými sa v šatkách môžete stretnúť. Zároveň Vám tu poviem o ich charakteristikách, pretože každá prímes je iná a dodáva šatke jedinečné vlastnosti. 
 Bavlna

Bavlna je najuniverzálnejším materiálom pri  výrobe šatiek. Takmer každá šatka obsahuje bavlnu. Tenké bavlnené  šatky sú skvelé pre začiatočníkov,pretože sa s nimi dobre pracuje. Takisto nie sú vôbec náročné na údržbu, takže ak šatke nechcete venovať veľa času, bavlnená šatka bude skvelou voľbou. Výhodou bavlnených šatiek je aj to, že sa celkom ľahko a rýchlo zanášajú, takže aj keď potom vymeníte svoju prvú tenkú bavlnenú šatku za hrubšiu a nosnejšiu bavlnenú šatku, nenatrápite sa s ňou toľko ako s istými prímesami.
 

 Bambus
Šatky z bambusu sú jemné a hypoalergénne, takže sú vhodné pre malé bábätká, detičky s ekzémom či alergiou ako aj pre citlivú pokožku. Bambus dáva šatke istú pružnosť, maslovú jemnosť, ale zároveň tieto šatky aj trošku kĺžu, čo môže byť problém ak ste vo viazaní úplný začiatočník.
Bambus je vzdušný a má izolačné vlastnosti, to znamená, že v lete Vám v bambusovej šatke bude príjemne "chladno" a v zime Vás pekne zahreje.
 
Hodváb
Hodváb je úžasný prírodný materiál, v ktorom sa budete cítiť ako vo vatičke. Je jemný a lesklý a prinesie Vám pocit luxusu. Narozdiel od bambusu mu chýba pružnosť.
Hodváb má silné vlákna, a preto sú hodvábne šatky veľmi nosné. V hodvábnych šatkách môžete (s)pokojne nosiť v lete aj v zime. Hodváb pohlcuje vlhkosť, takže v horúcom počasí Vám v hodvábnej šatke bude príjemne a naopak v zime nebude bábätku zima z toho, že by bolo spotené. 
 
Vlna
Vlnené šatky sú jemné, pohodlné, s termoregulačnými vlastnosťami. Sú vzdušné a krásne pružia. Niektoré môžu trochu škriabať, ale existuje veľa vlnených šatiek, ktoré sú príjemné a krásne mäkké. Na nosenie v zime sú ako stvorené - bude Vám v nich teplúčko, ale určite nebudete s bábätkom spotení.
 
Ľan
Ľan má silné vlákna, takže šatky s prímesou ľanu sú vhodné aj pre ťažšie detičky. Ak hľadáte šatku na väčšie a ťažšie bábätko, ľanové šatky sú jedne z top volieb. Síce vo väčšine prípadov je celkom ťažké novú ľanovú šatku zanosiť, výsledok stojí za to. Šatka sa Vám potom odvďačí jemnosťou a pohodlím.
Ľanové šatky sú ideálne aj do horúceho počasia, keďže krásne chladia a pohlcujú vlhkosť. Vyžadujú však časté žehlenie, aby na šatke nevznikli sklady (trvalé záhyby v mieste namáhania), keďže ľan je dosť krčivý materiál.
Ľanové šatky často obsahujú miestami zhrubnuté vlákna a iné nepravidelnosti. Neľakajte sa, je to úplne normálne; také je ľanové vlákno a má to svoje čaro.
 
Konopa
Konopné šatky sú veľmi pohodlné a nosné (konopa je až 8x silnejšia ako bavlna), aj keď ich zo začiatku treba väčšinou poriadne zanosiť. Oproti ľanu sú konopné šatky pružnejšie.
Tieto šatky sú vhodné aj na leto - zadržujú UV žiarenie a pôsobia chladivo.
Konopa je veľmi odolná, má zvyčajne až styrikrát dlhšiu životnosť ako bavlna, takže ak rozmýšľate nad "legacy wrap" (šatka, ktorá ostane Vašim deťom na nosenie ich detičiek), konopnou šatkou nič nepokazíte.

Tencel
Tencel je rastlinné vlákno vyrábané z eukalyptového dreva. Šatky z tencelu sú jemné a mäkké (mäkšie ako hodváb), majú termoregulačné vlastnosti, takže v lete Vás príjemne schladia a v zime zase zahrejú. Takisto Vám v nich nebude chladno z prepotenia, pretože absorbujú vlhkosť. Ďalšou výhodou tencelu je, že má antibakteriálne vlastnosti.
 

 

Repreve 

Je to vlákno vyrobené z recyklovateľných materiálov. Šatky s prímesou repreve sú pružné, mäkké, vzdušné a majú termoregulačné vlastnosti. 
Túto prímes oceníte ak nemáte veľa času či chuti na údržbu šatky - repreve je odolné špine, ľahko sa čistí, rýchlo schne a takmer vôbec sa nekrčí.Toto sú prímesi, s ktorými sa v šatkách môžete stretnúť najčastejšie. Treba vyskúšať, ktorá z nich sadne Vám a Vášmu bábätku najviac; niekto miluje hebučký hodváb, niekto zas ľan, ktorý si skrotí. Každá z nich má svoje čaro a robí šatku niečím výnimočnú.

Verím, že ste sa v tomto článku dozvedeli niečo nové a že si nájdete šatku so zložením, ktoré bude práve pre Vás to naj. Ak sa Vám tento článok páčil, budem Vám veľmi vďačná za jeho zdieľanie.

Ďakujem heart

Petra