Tandemové nosenie
TANDEM
     
Čo Vám napadne pod slovom tandem? Zoskok padákom či bicykel? Dojčenie? To je už bližšie☺ Tandemovo sa dá dojčiť, ale aj nosiť. Zaujala Vás myšlienka tandemového nosenia? Čo to vlastne je?
Tandemové nosenie znamená, že jeden nosiaci nosí naraz dve deti. Nemusia to byť len dvojičky, môžu sa takto nosiť aj súrodenci, medzi ktorými je   pomerne malý vekový rozdiel (alebo aj väčší ak vládzete). Prípadne ak popri svojom dieťatku strážite niekomu to jeho, aj vtedy Vám vie tandemové   nosenie veľmi pomôcť a v niektorých situáciách Vás priam zachrániť.
Tandemové nosenie Vám môže neuveriteľne uľahčiť Váš každodenný život. Ako?

1.Skin to skin (kontakt koža na kožu): Kontakt koža na kožu je veľmi dôležitý, hlavne pre novorodeniatka, ale užívať si ho môžete aj s väčšími detičkami, môže len prospieť :) Kontakt koža na kožu je priam nevyhnutný po pôrode - dieťatko tak naďalej cíti maminku, tlkot jej srdca, jej dych, vôňu bradaviek (ktorá je tak podobná vôni maternice) a pre toto všetko sa tak cíti v bezpečí. Navyše, kontakt koža na kožu stimuluje bábätko k dojčeniu, reguluje jeho telesnú teplotu, jeho dýchanie, činnosť srdca, zabezpečuje aby sa bábätko dobre vyspalo, vyzrievanie mozgu, lepšie trávenie a veľmi pozitívne ovplyvňuje vzťah medzi maminkou a bábätkom. (Viac o kontakte koža na kožu sa môžete dočítať na stránke o.z. MAMILA tu: https://www.mamila.sk/pre-matky/dojcenie-a/klokankovanie/)
Ak má maminka len jedno bábätko, tento kontakt koža na kožu si vie užívať s bábätkom aj v posteli. Pri dvoch (a viacerých) detičkách to už však veľmi možné nie je, keďže sa potrebuje venovať obom (všetkým) deťom. V tejto situácii jej tandemové nosenie môže veľmi pomôcť. Dá si do šatky/nosiča svoje detičky v kontakte koža na kožu a zároveň sa môže venovať ďalšiemu dieťatku, upratať si domácnosť alebo urobiť čokoľvek iné čo potrebuje.

2. Deti nemusia súperiť o pozornosť: Každé dieťatko túži byť čo najviac so svojou maminkou. Ak má maminka už dve deti, obidve túžia po čo najväčšej pozornosti od nej. Vďaka tandemovému noseniu si tak obe deti môžu naplno užívať svoju maminku, ani jedno nie je uprednostňované, necíti sa tak odmietnuté a nemusí žiarliť na svojho súrodenca. Preto aj keď nemáte dvojičky, ale máte malý vekový rozdiel medzi detičkami, odporúčame skúsiť tandemové nosenie. Pre staršie dieťatko je príchod súrodenca veľkou výzvou a zmenou v jeho živote. Ak pri tejto zmene dostane od Vás čo najviac pozornosti a budete ho naďalej nosiť tak ako predtým, nebude sa cítiť odstrčené a nebude mať dôvod tak žiarliť na mladšieho súrodenca. Ak ste svoje staršie dieťatko nenosili, nevadí, môžete to skúsiť aj tak a uvidíte ako zareaguje. Je veľa detí, ktoré sa nenosili, pretože ich maminky veľmi o nosení nevedeli a skúsili to až keď boli staršie (hoci aj s ročným - dvojročným dieťaťom) a detičkám sa to veľmi páčilo :) Za skúšku predsa nič nedáte wink 

3. Život pokračuje ďalej aj po narodení dieťatka: Áno, ani po narodení dieťatka, či dokonca dvojičiek, sa nemusíte nijak obmedzovať a radikálne meniť svoj život. Práve nosenie Vám toto veľmi dobre umožní a v prípade, že máte dvojičky, pôjde o tandemové nosenie (platí to aj pri tandemovom nosení po narodení druhého dieťatka). To, že máte deti neznamená, že musíte trčať len doma, že sa takmer nikam nedostanete (alebo sa Vám proste nebude chcieť ísť niekam kde je veľa schodov), že Váš kultúrny život bude na bode mrazu alebo že celý deň len presedíte/preležíte pri dojčení. Kdeže! Aj maminky môžu naďalej žiť svoj aktívny život a socializovať sa tak ako predtým. Či už máte dvojičky alebo dve malé detičky, tandemové nosenie Vám umožní si popri starostlivosti o ne normálne upratať, ísť na prechádzku, do obchodu, bez problémov cestovať, ísť s kamoškou na kávu, vybaviť veci na úradoch, ísť kamkoľvek na výlet či turistiku (bez toho, aby ste museli hľadať trasu vhodnú pre kočík), užiť si krstiny, svadbu či akúkoľvek inú oslavu, ba dokonca možno aj divadlo :) Deti nám predsa neuberajú z nášho života, ale obohacujú ho ♥

4. Dojčenie. Vďaka noseniu máte možnosť dojčiť kedykoľvek a kdekoľvek a navyše ešte aj diskrétne. Či ste vonku na prechádzke, na nákupe v nákupnom centre, kdekoľvek vďaka šatke/nosiču viete nadojčiť svoje bábätko.
Keď už sme pri dojčení - viete, že na Slovensku existuje občianske združenie MAMILA, ktoré pomáha maminkám s dojčením už 16 rokov? Veľmi veľa cenných informácií o dojčení nájdete na ich stránke www.mamila.sk a v prípade, že by ste mali s dojčením nejaké problémy, odporúčame čo najskôr kontaktovať niektorú z ich poradkýň. Zoznam poradkýň o.z. MAMILA nájdete tu: https://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

5. Voľné ruky. Máte dve deti? Super, veď máte aj dve ruky. Jedno dieťa do jednej, druhé do druhej. Lenže... v prípade, že budete mať "neodložiteľné" bábätká, tak veľa asi nespravíte. Navyše, ako budú bábätká rásť, budú stále ťažšie a ťažšie, Vás budú bolieť ruky a vlastne nie len tie, ale pridá sa s veľkou pravdepodobnosťou aj chrbát. Nepríjemné, však? Ešteže máme tie šatky a nosiče! Detičky šup na seba a nielenže Vás nebude nič bolieť, ale ešte aj získate dve voľné ruky.

6. Nakupovanie s dvoma či viac deťmi? Hračka :) Veru aj pri nakupovaní vie nosenie uľahčiť život. Veľký nákup s kočiarom môže dať zabrať, obzvlášť ak by bol k obchodu ešte aj zlý prístup. Veľký nákup s kočiarom s malým bábätkom a k tomu ešte aj pobehujúcim starším dieťatkom môže byť veru riadna výzva. Čo tak skúsiť nakupovať v tandeme? Možno zistíte, že s pokojnými (alebo možno aj spiacimi) detičkami na Vás si nakupovanie nakoniec aj užijete.

7. Pomoc! Každý sa chce dotýkať môjho dieťatka. Aj Vy ste sa už stretli s veľmi priateľskými ľudmi, ktorí sa chcú bez opýtania dotknúť Vášho roztomilého bábätka/bábätiek? Nosenie ľahko vyrieši aj tento problém. Detičky máte privinuté k sebe, a teda ak by sa chcel niekto dotknúť Vašich detí, išiel by priamo aj do Vašej osobnej zóny. Ľahšie/automatickejšie si túto zónu ochránite spolu aj s Vašimi detičkami. No niektorých odradí už to, že by do tej Vašej zóny mali vstúpiť a tak stretnete menej veľmi priateľských ľudí ako keby ste mali detičky v kočíku.

8. Dve (a viac) detí a uprataná domácnosť? Aj pri tomto Vám tandemové nosenie môže pomôcť. Šup deti do šatky/nosiča a ide sa na to. No a keď sa Vám popri robení domácich prác podarí obe deti ešte aj uspať... To bude pocit! Dve spokojné a vyspaté deti, uprataná domácnosť a zároveň aj absolvované "fitko" - poriadne si ten víťazoslávny pocit vychutnajte smiley

9. Mobilnosť. Zažili ste už ten pocit keď ste chceli ísť niekam s kočíkom a zrazu ste zistili, že bez pomoci druhých sa tam nedostanete? Obzvlášť ak ste pri tom natrafili ešte aj na ľudí "ochotných" hneď pomôcť. S dvomi (a viacerými) deťmi môže byť toto ešte väčší problém - ísť s dvojičkovským kočiarom či s kočiarom a malým dieťaťom cupitajúcom popri, ktoré nedáva až taký pozor na terén. Ďalšia situácia kedy Vám vie tandemové nosenie veľmi pomôcť a Vy sa tak viete dostať naozaj všade kam si len zmyslíte :)

10. Cvičenie. Prosím? Dve deti a cvičenie? To si snáď robíte srandu! To sa predsa nedá stíhať. Možno nedá, ale keď nosíte (a obzvlášť tandemovo) môže Vám to poslúžiť namiesto cvičenia. Ak nachodíte za deň x kilometrov s váhou dvoch detičiek na sebe, určite sa to odzrkadlí aj na Vašej postave. Keby ste ale chceli, existujú už aj kurzy cvičenia či tancovania s detičkami v šatke/nosiči. Pri tejto voľbe sa Vám postava zmení ešte rýchlejšie.

11. Blízkosť s deťmi. Nosenie Vám zabezpečí tú úžasnú blízkosť s deťmi. Pri nosení si ich viete naplno vychutnať, pritúliť, pomojkať. Pri tandemovom nosení dvojnásobne! Užívajme si blízkosť našich detí pokým ju tak potrebujú a pokým sú ochotné sa s nami toľko maznať smiley

12. Sebavedomie. Áno, aj vďaka noseniu sa môžete cítiť sebavedomejšie. Vďaka tandemovému noseniu sa budete cítiť oveľa sebavedomejšie, keďže toho postíhate veľa. Budete mať na sebe svoje dva najkrajšie a najcennejšie šperky, takže sa budete cítiť aj sexi a silná ako nikdy predtým.
Vyskúšajte to. Tandemové nosenie je úžasné a prinesie Vám veľa krásnych a pozitívnych pocitov heart