Belly wrapping
Belly wrapping 
 
           Nosenie bábätka sa začína už jeho počatím kedy si nasledujúcich 9 mesiacov nastávajúca maminka nosí svoje bábätko v brušku, pod srdcom. Po pôrode sa bábätko len "presunie" z bruška na bruško a nosí sa ďalej vďaka ergonomickej nosiacej pomôcke, ideálne  šatke na nosenie detí, ktorá je pre najmenšie bábätká tou najideálnejšou voľbou.

Vedeli ste, že šatku na nosenie detí si môžete už počas tehotenstva nie len kúpiť, ale ju aj používať? Môžete s ňou viazať tehotenské úväzy, tzv. belly wrapping, teda budete si ňou obväzovať bruško. Nejde len o to, aby šatka nestála v skrini alebo o oživenie Vášho outfitu, ale belly wrapping má veľa pozitív pre Vás aj Vaše bábätko.


V niektorých kultúrach (napríklad v západnej Afrike, Španielsku, Južnej Amerike či Ázii)   patrí obväzovanie bruška počas a po tehotenstve k dlhoročným tradíciám. 

S belly wrapping-om môžete začať keď už máte dostatočne veľké bruško, teda cca okolo šiesteho mesiaca (aj keď je to individuálne, pretože každá sme iná a každej žene rastie bruško ináč). Do vtedy je väčšinou bruško menšie, a preto sa ťažko obväzuje a takisto sa žena zatiaľ obvykle cíti fajn a nerieši bolesti krížov či ďalšie iné nepríjemnosti, ktoré sa vo vyššom štádiu tehotenstva môžu prejaviť. Aj keď sa už prejavia, vďaka takémuto obväzovaniu bruška sa môžete aj naďalej cítiť skvelo. V čom vám teda belly wrapping môže pomôcť?
 
 1. Podporuje správne držanie tela. S veľkým bruškom sa presúva ťažisko Vášho tela a veľakrát si tehuľky nedávajú pozor na správne držanie tela, čo môže viesť k bolestiam chrbta. Bruško si viete obviazať aj tak, aby ste si zároveň spevnili chrbát, čo Vám podporí správne držanie tela. Dokonca dnes na trhu existuje pomôcka pre rovný chrbát, ktorá spevňuje presne tie isté miesta ako šatka. Nemusíte teda zbytočne míňať peniaze na takúto vec (ktorá ani nie je pekná na rozdiel od šatky), ale šatkou vyriešite aj podporu Vášho chrbta, aj bruška a následne si v nej budete môcť nosiť svoj poklad. Toto spevnenie chrbta vás takisto odbremení od:
 2. Bolesti krížov a bedrových kĺbov.
 3. Znižuje napätie v chrbte.
 4. Úľava pre ischias.
 5. Znižuje bolesti v podbrušku. Ako bábätko v brušku rastie, svalstvo v podbrušku sa naťahuje. Takéto obviazanie bruška poskytuje podporu pre spodné brušné svaly, a to nie len počas tehotenstva, ale aj po ňom.
 6. Znižuje riziko diastázy. Tým, že si budete bruško obväzovať a poskytovať brušným svalom podporu, nielenže budete mať pocit ľahšieho bruška, ale takisto si tým znižujete riziko vzniku diastázy.
 7. Bábätko nenalieha až tak veľmi na panvu. Belly wrapping-om, a teda spevnením bruška, sa môžete vyhnúť aj bolestiam tam dole.
 8. Pomáha bábätkám nájsť tú správnu polohu pre pôrod - obzvlášť ak už maminka pred tým porodila aspoň jedno či dve deti.
 9. Poskytuje tehotnej žene komfort. Celkovo sa vďaka belly wrapping-u budete cítiť lepšie, zvládnete toho viac a bez bolestí, čo tehotné ženy vo vyššom štádiu tehotenstva určite ocenia.
 10. Štýlový outfit. Obviazanie bruška krásnou šatkou vám takisto oživí váš outfit, ktorý bude zároveň aj iný, jedinečný. A keď zvolíte nejaký efektný úväz, tak navyše aj štýlový.
 11. Získanie zručností. Ak ste ešte nikdy šatku neviazali, možno máte aj obavy ako to zvládnete. Práve obväzovanie bruška v tehotenstve vám umožní si viazanie šatky nacvičiť. Keďže pri viazaní šatky ide o istú zručnosť, uvidíte, že každým naviazaním vám to pôjde lepšie a lepšie a kým sa narodí bábätko, budete vedieť ako so šatkou pracovať a budete si pri viazaní vášho bábätká istá.
 12. Zanosenie šatky. Keď sa šatka nosí, postupne ešte mäkne a stále lepšie a lepšie sa s ňou vďaka tomu pracuje. Tomuto hovoríme, že sa šatka "zanosí". Vďaka tomu, že budete so šatkou pracovať a obväzovať si ňou bruško, sa vám do narodenia vášho drobčeka zanosí, vám sa bude ľahšie viazať a bude ešte príjemnejšia, mäkučká a úplne eňo ňuňo pre vaše malé bábätko.
 
Ako si obväzovať bruško?
Bruško by ste si mali obväzovať tak, aby tlak vyvíjaný šatkou bol jemný a rovnomerný: od hrudného koša až po panvu. Viazať teda treba naozaj napevno, aby ste cítili v šatke podporu, avšak nie príliš natesno - bábätko v brušku a jeho pohyby to nesmie nijak obmedzovať.
Spôsobov ako tehotenské bruško obväzovať je skutočne dosť. My sme pre vás natočili dve video tutoriály, podľa ktorých si môžete bruško obviazať. Nájdete ich TU. Ďalšie video návody nájdete napríklad u Hedwych (Wrap you in love) tu.

Odporúčam vám vyskúšať si viac úväzov, aby ste zistili, ktorý vyhovuje najviac práve vám, v ktorom sa cítite najpohodlnejšie a ktorý vám poskytuje najlepšiu oporu v miestach, v ktorých to najviac potrebujete.
 
Čím si môžem bruško obväzovať?
Na belly wrapping môžete použiť pevnú šatku na nosenie detí, ring sling či elastickú šatku na nosenie detí. Ak ešte doma nemáte žiadnu pomôcku na nosenie detí, odporúčam vybrať si takú, v ktorej budete nosiť svoje bábätko po pôrode, aby ste si zbytočne nemuseli osobitne kupovať vec na obväzovanie bruška a na nosenie bábätka po pôrode (a takisto si zároveň šatku pre bábätko pekne zanosíte). 

 
   Určite si belly wrapping vyskúšajte aj keď vás možno hneď bohvieako nezaujal. Veľa maminiek si     ho pochvaľuje a cíti ako im to pomáha. Ja s tým plne súhlasím a vrelo odporúčam - mne belly              wrapping počas môjho druhého tehotenstva veľmi pomáhal, bolo mi tak o dosť ľahšie a navyše        som sa vždy tešila na to ako si šatkou (no dobre, priznávam, rôznymi šatkami či ring sling-om)      spestrím svoj outfit smiley

   Prajem vám krásne tehuľkovanie a verím, že si belly wrapping obľúbite a pomôže vám. Ak by ste       ohľadom toho mali akékoľvek otázky, neváhajte ma kontaktovať na info@nosimevsatke.sk. Veľmi       rada vám poradím heart

   Vaša Petra