O nosení detí
Aj keď dnes mnohí považujú nosenie detí za niečo čo je moderné a "in", detičky boli nosené od nepamäti. V nejednej krajine to tak napokon ostalo až dodnes, či už v Afrike alebo v horách v Južnej Amerike...

Nosenie detí je úplne prirodzené a je to jedna zo základných potrieb dieťatka, ale aj mamičky. Každá maminka, ktorá nosenie praktizuje, by Vám vedela porozprávať aký je to nádherný a neopísateľný pocit :-) Navyše je to aj úžasne praktické ;-)

Výhody nosenia detí sa snáď budú zdať pochopiteľnejšie, ak si predstavíme, že tehotenstvo pre bábätko trvá 18 mesiacov - 9 v brušku a 9 na brušku. Prostredie maternice reguluje organizmus bábätka, avšak túto harmóniu pôrod náhle preruší. A práve preto je dôležité bábätko nosiť, navodiť mu pocit ako v maternici, aby sa vedelo lepšie a rýchlejšie adaptovať. Keď mamička svoje bábätko nosí, bábätko prežíva so svojou maminkou jej chôdzu, ktorej kolísanie mu je príjemné a to ho krásne upokojuje. Navyše má hlavičku na jej hrudi, a tým pádom počuje maminkine dýchanie a tlkot jej srdca - dôverne známe zvuky maternice.  

Nosenie detí však podporujú aj vedecké fakty, ktoré len potvrdzujú aké je to pre dieťatko prospešné. Ak je dieťatko nosené správne, nosenie podporuje vývin jeho bedrových kĺbov ako aj chrbtice. 

Podľa Dr. Sears, výhody nosenia sú nasledovné:

1. Nosené deti menej plačú
Antropológovia, ktorí skúmali starostlivosť o deti na celom svete zistili, že nosené deti plačú výrazne menej ( len niekoľko minút), zatiaľ čo deti, ktoré nie sú toľko v náručí, plačú hodiny. Plač dieťaťa sa v západnom svete stal akousi akceptovateľnou normou; vraví sa, že deti plačú. Avšak deti plačom len dávajú najavo svoje potreby. Jednou z nich je kontakt s maminkou, a preto nosené deti sú omnoho spokojnejšie ;-)

2. Nosené deti sa naučia viac
Tým, že nosené detičky toľko neplačú, môžu v čase bdelosti skúmať svoje okolie. Dieťatko v šatke či nosiči je v stave bdelosti pokojné, a tak skúma tvár svojej maminky (alebo tatíka či iného nosiaceho ;) ) ako aj okolie a vyberá si, na čo sa chce pozerať a na čo nie. Práve táto možnosť výberu podporuje schopnosť dieťatka učiť sa.

3. Nosené deti sú organizovanejšie
Bábätko má veľkú potrebu adaptovať sa na nové prostredie. Avšak ak je na túto úlohu úplne samo (položené v postieľke a vyberané len na kŕmenie a prebaľovanie), môže sa stať, že bábätko si vybuduje rušivé formy správania, napríklad kolikový plač, trhavé pohyby, nepravidelné dýchanie, prerušovaný spánok alebo si bábätko úzkostlivo saje palec či sa pohojdáva dopredu a dozadu. Dieťatko, ktoré sa musí samo utíšiť tak mrhá energiou, ktorú by inak využilo na svoj rast a rozvoj.
Jeden fakt, na ktorom sa zhodnú všetci výskumníci je, že pre optimálny vývoj bábätka po emocionálnej, intelektuálnej ako aj  fyziologickej stránke, je potrebná neustála prítomnosť matky. A to je práve najväčšou výhodou nosenia :-) 

4. "Humanizačné" výhody nosenia
Výhodou nosenia je, že nosené dieťatko sa viac učí vďaka tomu, že je zapojené do sveta nosiaceho a zblízka všetko sleduje a prežíva so svojou maminkou, tatíkom či prípadne iným nosiacim. Dieťatko takto vidí to, čo vidí jeho maminka alebo tatík, počuje to čo oni a v istom zmysle aj prežíva to, čo aj nosiaci. Nosené detičky si viac uvedomujú tváre rodičov, ich pohyby pri chôdzi či ich vôňu.
Takisto aj rodičia sa viac prihovárajú bábätku, keďže ho majú priamo "pod nosom". Táto vzájomná interakcia pozitívne vplýva na rozvoj bábätka. Napríklad keď maminka umýva riad, dieťatko to nielenže počuje, ale to aj vidí, cíti a prežíva. Dieťatko sa teda viac naučí v náručí aktívne žijúcej osoby.
 
5. Nosené deti sú bystrejšie
Prostredie a zážitky z daného prostredia stimulujú bábätku nervovú sústavu, čím sa jeho mozog vyvíja. Nosenie pomáha tomu, aby sa jednotlivé nervy správne poprepájali. Tým, že je bábätko nosené, je aktívne zapojené do života svojich rodičov, ale zároveň aj chránené pred negatívnymi podnetmi ako aj pred tým, že by bolo vystavené príliš veľa podnetom. Normálne zvuky prostredia môžu na jednej strane dieťatko veľa naučiť, ale na druhej strane ho môžu aj vyrušovať. Ak je bábätko samé, nemá sa ako vyhnúť rušivým zvukom prostredia. Nosené bábätko je v bezpečí u svojej maminky, ktorá jednotlivé zvuky filtruje a ak sa objaví rušivý zvuk, má možnosť dať bábätku signál, že je to v poriadku a nemusí sa báť.
Nosené detičky sú takisto súčasťou rôznych konverzácií dospelých, čo má veľmi pozitívny vplyv na vývoj ich reči. Keďže sa nachádzajú v úrovni očí a hlasu, majú pocit, že aj oni sú súčasťou konverzácie. Navyše, takto sa im nerozvíja len reč, ale naučia sa aj ďalšiu dôležitú vec - počúvať.
 
My, na základe našich skúseností, dopĺňame ešte tieto výhody:

6. Spokojné bábätko, spokojná maminka
Vďaka noseniu sú detičky pokojné, a tým pádom je spokojná aj maminka. Ak ešte svoje dieťatko nenosíte, skúste to a uvidíte, že onedlho budete mať aj vy šťastné a spokojné bábätko a takisto aj Vy budete (s)pokojnejšia. Vďaka vašej vzájomnej blízkosti s dieťatkom mu lepšie porozumiete a budete sa ako vnímať ako sebaistá, kompetentná matka. A tak to má byť! :-)

7. Nosenie je náramne praktické
Nosenie je nielenže krásne, ale aj praktické! S dieťatkom na sebe si pokojne spravíte všetko, čo Vám treba v domácnosti, môžete sa naplno venovať Vašim ostatným deťom a prekážkou pre Vás nebude ani blok bez výťahu, schody do úradu či cestovanie autobusom/vlakom. So šatkou či nosičom sa dostanete bez problémov všade tam kam aj ostatní a nič Vás pri tom nebude obmedzovať. Navyše, ak dojčíte, môžete v šatke/nosiči dieťatko aj dojčiť, takže dieťatko má pri Vás v šatke všetko, čo potrebuje. Dojčenie v šatke či nosiči je zároveň diskrétne, čo je ďalšie plus wink

8. Spoločenský život
Kto povedal, že narodením dieťatka sa Váš život "skončil"? To, že ste sa stali matkou predsa neznamená, že teraz musíte trčať doma. S dieťatkom na sebe si môžete ísť zacvičiť, zatancovať, ísť na prechádzku do lesa či na túru do hôr a pokojne môžete ísť aj s manželom do divadla.

9. Krásne guľatá hlavička
Na záver, ale v neposlednom rade: nosené bábätka majú krásne guľatú hlavičku :) Nemusíte sa trápiť polohovaním bábätka keď leží či báť sa, aby nemalo zležanú hlavičku, nedajbože nosilo špeciálnu prilbu. Stačí len mať svoje bábätko na svojej hrudi a vychutnávať si krásne spoločné chvíľky ♥


10. More, more oxytocínu
A čo je na nosení to úplne naj? Ten neopísateľný pocit lásky, šťastia, blaženosti a pokoja. A keď Vám dieťatko na Vašej hrudi ešte aj sladko zaspinká... Niet nad ten pocit smiley winkheartheartheart
Zdroj: http://www.askdrsears.com/topics/health-concerns/fussy-baby/baby-wearing/benefits-babywearing