Ako sa starať o šatku
Šatka je náš veľký pomocník, naša kamarátka, ba dokonca až "láska", a preto by sme sa jej aj my mali vedieť odvďačiť. Ako? Dobrou starostlivosťou smiley
Ak sa o šatku dobre staráte, vydrží Vám roky a stále bude perfektne slúžiť a nič jej nebude chýbať. Navyše, ak je šatka v skvelom stave, predáte ju potom takmer za rovnakú cenu ako ste ju kúpili. Ako sa teda o pevnú šatku starať?

Je to rôzne. Tak ako sú rozdielni ľudia a jeden si vyberie vlažnú sprchu a druhý horúci kúpeľ, jeden je prítulný a inému stačí neha z času na čas, tak aj rôzne šatky vyžadujú rôzne zaobchádzanie. Na úvod uvedieme zlaté rady, ktoré platia pre všetky.

1. Dodržujte rady výrobcu uvedené na štítku, ktorý je na šatke. Na jednom cípe šatky nájdete štítok, ktorý udáva ako sa o šatku správne starať, ako ju prať, žehliť... klasicky ako to nájdete aj na oblečení.
2. Šatku pred úplne prvým použitím VŽDY najprv vyperte a vyžehlite. Keď si kúpite novú šatku, je potrebné ju najprv vyprať a vyžehliť. Prečo? Po prvé z hygienického hľadiska: nikdy neviete kto každý so šatkou narábal a šatka bude predsa "objímať" Vaše malé bábätko. Ďalší, tiež veľmi dôležitý, dôvod je ten, že proces výroby šatky sa ukončuje práve vypraním. Keby ste šatku nevyprali, vlákna by sa mohli nosením postupne rozostupovať, na niektorých miestach by sa vytvorili sklady a na iných by sa mohli vytvoriť až dierky.
3. NIKDY nepoužívajte pri praní aviváž. Pri praní používajte tekutý prací prostriedok bez optických rozjasňovačov (alebo mydlové orechy) a zásadne nepoužívajte aviváž. Aviváž by jednotlivé vlákna obalila a šatka by Vám pri viazaní kĺzala a stratila svoju pružnosť. Navyše, keďže by sa úplne zo šatky nevymyla, bábätko, ktoré ožužľáva šatku by tak žužľalo aj aviváž.
4. Žehlite šatku pravidelne, tak často ako si to vyžaduje. Nezabúdajte na žehlenie. Niektoré šatky je dobré žehliť aj po každom použití (najmä s prímesou ľanu), iné stačí raz za čas. Sami uvidíte kedy by už bolo dobré šatku vyžehliť. Vtedy to neodkladajte a doprajte šatke "relax" na žehliacej doske. Ona sa Vám odvďačí tým, že na nej nebudú sklady.
5. Ak periete ring sling, je vhodné dať ho do obliečky na vankúš, aby sa krúžky nepoškodili.
 
 
Spomínali sme, že každá šatka si vyžaduje špeciálny prístup. Záleží to aj od prímesí, ktoré šatka obsahuje. Prinášame Vám teda všeobecné rady ako sa starať o šatky z jednotlivých prímesí.

BAVLNA
Celobavlnené šatky väčšinou nevyžadujú žiadnu špeciálnu starostlivosť. Perú sa v chladnej alebo teplej vode (rešpektujte informácie na štítku od výrobcu), najčastejšie asi na 40°C. Pri praní použite tekutý prací prostriedok bez optických rozjasňovačov. Bavlnené šatky môžete dať pokojne aj do sušičky na nízky program. Pri žehlení použite paru, šatka sa Vám ľahšie vyžehlí a bude krásne rovná.
 
BAMBUS
Bambusové šatky vyžadujú väčšiu starostlivosť. Perte ich buď ručne (čo sa odporúča pre všetky bambusové šatky, ale najmä tie, ktoré obsahujú bambusovú viskózu) alebo v práčke pri nízkej teplote a nízkych otáčkach na jemnom programe (podľa pokynov výrobcu). Šatka s prímesou bambusu by sa nemala prať dlhšie ako 40 minút. Bambusové šatky perte v tekutom pracom prostriedku bez optických rozjasňovačov. Ak ste zvyknutí pri praní používať ocot, pri praní bambusovej šatky ho určite vynechajte (rozožiera bambusové vlákna).
Bambusové šatky sušte rozprestreté na vzduchu. Pokiaľ ide o žehlenie, najlepšie je ich žehliť na nízkych až stredných teplotách, bez pary.
 
HODVÁB
Hodvábne šatky je najlepšie prať ručne vo vlažnej vode (v práčke ich perte jedine ak máte práčku so špeciálnym programom pre hodváb). Pri praní používajte špeciálny prací gél na hodváb. Sušte ich rozprestreté, ale pozor na slnko! Nikdy nesušte šatku s prímesou hodvábu na priamom slnku (spôsobilo by to zmenu farieb).
Hodvábnu šatku je dobré žehliť ešte trochu vlhkú s nastavením pre hodváb, teda nízka teplota a malé naparovanie. Pri žehlení šatku nekropte vodou.
 
KONOPE
Šatky, ktoré obsahujú konope sa perú v teplej alebo horúcej vode a môžu ísť aj do sušičky na nízku teplotu (ale opäť platí, sledujte pokyny výrobcu). Pri praní použite tekutý prací prostriedok bez optických rozjasňovačov. Žehliť ich je dobré ešte vlhké a použiť aj naparovanie. Konopnú šatku treba žehliť určite po každom vypratí a aspoň raz za týždeň (podľa krčivosti danej šatky).
 
ĽAN
Ľanové šatky sa väčšinou perú v studenej alebo teplej vode a niektoré môžu ísť aj do sušičky na nízky program. Pri praní používajte tekutý prací prostriedok bez optických rozjasňovačov.
Žehliť je dobré ešte vlhkú šatku a použiť pri tom aj naparovanie. Žehlenie vlákna zmäkčuje a rovná, a teda sú potom odolnejšie. Ľanové šatky je potrebné žehliť často (niektoré aj po každom použití), aby sa neoslabovali vlákna v miestach zhybov.
Pre zmäkčenie šatky môžete šatku aj vianočkovať. Avšak nenechávajte ju vo "vianočke", aby sa na nej nevytvorili sklady.
Ak ľanovú šatku nenosíte, aspoň raz za čas ju rozbaľte, prežehlite a poskladajte inak.
 
VLNA
Vlnené šatky sa perú vo vlažnej vode, najlepšie ručne a s použitím špeciálneho pracieho gélu na vlnu. Šatky s touto prímesou je vhodné sušiť na vzduchu vystreté. Žehlite na nízkych teplotách.